Головна сторінка » Література рідного краю » Памятники видатним письменникам

Алея класиків

Алея класиків в парку культури і відпочинку «Міський сад» створена за замовленням міськвиконкому на початку 1950-х років. На алеї розташовані пам’ятники видатним вченим і літераторам.

Ломоносов М.В Маяковський В.В. Пушкін О.С. Толстой Л. М.
Бєлінський В.Г. Чернишевський М.Г. Горький О.М.

Пам'ятник О.С. Пушкіну (1799-1837 рр.)


Маріупольці пишаються тим, що м. Маріуполь - єдине місто в Донецькому краї, яке в 1820 р. відвідав проїздом на Кавказ геніальний російський поет Олександр Сергійович Пушкін. Є документальні підтвердження тому, як у Маріуполі урочисто було відзначено 100-річчя від дня народження поета. А в 1901 р. був відкритий пам'ятник О.С. Пушкіну. Пізніше було встановлене погруддя на постаменті в сквері на перетинанні вул. Торговельної та пр. Леніна (демонтований в 80-і роки). 6 червня 2000 р. відбулося урочисте відкриття нового пам'ятника. На пр. Металургів у ДК "Маркохім" на постаменті встановлена залізобетонна скульптура в ріст. Автор: скульптор А. Швидких.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пам'ятники Т.Г. Шевченку


24 серпня 2001 року до Дня Незалежності України в місті відкритий пам'ятник Т.Г. Шевченку. Він розташований на перетинанні бульвару, який носить ім'я великого поета, і проспекту Металургів. У затишному сквері на невисокому постаменті встановлена фігура Кобзаря. Як відзначила міська газета, «пам'ятник створений романтичний, у скульптурі є й заколотний порив, і філософська поглибленість». Автори: заслужений художник України А. Вітрик; архітектори - А. Кадиров і Е. Андрушкевич.

Із книги Чаплінської О.М. "Пам'ятники Маріуполя розповідають"

 

 

 

 

 

 

 

 

Пам’ятник видатному українському поету, художнику, мислителю Т.Г. Шевченку (1814-1861) на проспекті Леніна поблизу Школи мистецтв. Бюст відкритий 10 березня 1964 року до 150-річчя від дня народження Кобзаря. Автори: скульптор І.С. Баранников, архітектор К.В. Чорний.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пам'ятник В. Висоцькому (1938-1980 рр.) (пр. Леніна)


Пам'ятник акторові театру й кіно, авторові й виконавцеві пісень, лауреатові Державної премії СРСР в 1987 р. за створення образа Жеглова в телевізійному художньому фільмі "Місце зустрічі змінити не можна" і авторське виконання пісень (посмертно). Володимир Семенович Висоцький народився 25 січня 1938 р. у Москві, де після закінчення середньої школи поступив до школи-студії МХАТ ім. Горького. З 1959 р. знявся в 30 кінофільмах, у тому числі "Я родом з дитинства", "Вертикаль", "Короткі зустрічі", "Інтервенція", "Служили два товариші", "Хазяїн тайги", "Місце зустрічі змінити не можна", "Маленькі трагедії" та ін. В 1964 р. прийнятий у трупу Театру драми й комедії на Таганці. Тут став одним із провідних акторів, грав у спектаклях "Добра людина із Сезуана", "Галилей", "Гамлет" та ін. За роль Гамлета відзначений престижним міжнародним призом. Влучне ємне слово, викривальний характер, позиція громадянина, виражена в його піснях, принесли йому всенародну популярність і визнання. Офіційне визнання до Висоцького прийшло тільки після його смерті: видано кілька збірників його віршів і пісень, снято ряд кіно та відеофільмів про його долю й творчість. В.С. Висоцький багато їздив країною, його пісні звучали в багатьох містах СРСР. В 1973 р. побував він і в Маріуполі. У ДК "Іскра" дав два сольних концерти. В 2003 р. на пр. Леніна встановлена фігура поета й актора в образі Жеглова з кінофільму "Місце зустрічі змінити не можна". На лицьовій стороні постаменту на металевій пластині напис: "Одноплемінники, зробіть честь, закресліть - був", напишіть "є". На тильній стороні: "Пам'ятник установлений на честь 65-річчя Володимира Семеновича Висоцького 25 січня 2003 р. з ініціативи міського голови Хотлубея Юрія Юрійовича. Проект реалізований фірмою "Эмакс" за підтримки й участі Маріупольського морського торговельного порту, ВАТ "Азовсталь", ВАТ "Азовмаш". Відкриття відбулося 7 лютого 2003 р. На відкритті були присутні актори московського театру "Співдружність акторів Таганки" М. Губенко, Л.Булдаков, А. Филиппенко та молодший син В.С.Висоцького Микита. Автор: скульптор И.В. Жигулін.

Пам’ятник російському актору театру і кіно, поету, автору-виконавцю пісень В.С. Висоцькому (1938-1980). Відкриття пам’ятника на проспекті Леніна біля Будинку зв’язку відбулося в січні 1998 року до 60-річчя від дня народження поета-барда. Пізніше пам’ятник було перенесено в Приморський район, його повторне відкриття відбулося на проспекті Нахімова у вересні 2007 року. Автор: Ю.В. Харабет., Ю. Балдін.

Пам’ятник українському і російському письменнику-гуманісту, публіцисту, громадському діячеві В.Г. Короленку (1853-1921)

 

Пам'ятник знаходиться на проспекті Леніна біля будинку № 45. Пам’ятник відкрито в 1966 році. Автор: І.С. Баранников.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Лев Давидович Яруцький

Сергій Георгійович Шапкін