Головна сторінка » Література рідного краю » Сторінками літературної біографії Маріуполя

Витоки літературної біографії міста поринають ще в початок XIX-го століття. В останніх числах травня 1820 року старовинним Маріупольським трактом до Маріуполя і далі вздовж моря проїздила сім’я Раєвських, а з ними – опальний поет О.С. Пушкін… До речі, Маріуполь – єдине місто Донеччини, де побував геніальний російський поет.

В жовтні 1837 року Маріуполь відвідав В.А. Жуковський, який супроводжував у подорожі імперією спадкоємця-цесаревича – майбутнього царя Олександра II.

Значущою подією в культурному житті міста кінця XIX-го століття були гастролі корифеїв українського театру: трупи М.П. Старицького, І.К. Карпенка-Карого, М.Л. Кропивницького, П.К. Саксаганського, Н.К. Садовського.

Мало хто, наприклад, знає, що про існування Маріуполя знав О.О. Блок. В травні 1908 року в Маріуполі на гастролях знаходилася трупа В.Е. Мейєрхольда – Товариство нової драми, в якій грала актриса Басаргина. Під цим псевдонімом ховалася дружина великого поета, дочка вченого-хіміка Д.І. Менделєєва, Любов Дмитрівна Блок.

Важко навіть перерахувати всіх письменників, доля й творчість яких пов’язані з Маріуполем і Приазов’ям. Яскраві сторінки в літературну біографію міста вписали М.Ф. Щербина, О.С. Серафимович, Г.П. Данилевський, М.М. Асєєв, К.Г. Паустовський, К.М. Симонов, О.Т. Гончар та багато інших.

Залюбки відвідували Маріуполь – місто ударних комсомольських будівництв в 1960-1990-ті роки – письменницькі бригади й окремі автори. За завданням бюро пропаганди літератури Спілки письменників та засобів масової інформації, за запрошенням міського товариства книголюбів, профспілкових комітетів підприємств гостями міста були делегації представників газет і журналів «Молодая гвардия», «Огонёк», «Ранок». Запам’яталися маріупольцям «Дні радянської літератури в Донбасі» в травні 1977 р.; зустрічі з П. Глазовим, І. Ле, Р. Казаковою, Б. Ахмадуліною, О. Івановим, В. Токаревою, Н. Соротокіною та іншими письменниками та журналістами.

1956 рік. Зустріч з Леонідом Первомайським в літературному об'єднанні газети "За метал"

 

І вже в XXI-му столітті в місті відбулися зустрічі з Любко Дерешем, братами Капрановими, Борисом Олійником, поетом і екс-головою Верховної Ради України Олександром Морозом, Дмитром Стусом, Ірен Роздобудько, Володимиром Лисом, Тіною Арсеньєвою, нашими співвітчизниками, які нині живуть в близькому і далекому зарубіжжі, - письменником і художником Віталієм Чапковичем (Фінляндія), прозаїком Вікторією Белінською-Лізе (Німеччина), Миколою Терещуком і Ігорем Мухіним (Росія, м. Москва).

Якщо вас зацікавила ця тема, звертайтеся до методико-бібліографічних матеріалів «Поета легкі кроки» – Письменники - гості міста.