Громадська міська бібліотека була відкрита в січні 1904 року. Її спадкоємицею стала центральна міська бібліотека, якій в 1923 році було присвоєно ім'я В. Г. Короленка.

У її витоків стояли такі видатні діячі російської літератури й культури, як Олександр Серафімович і Микола Олександрович Рубакін.

Зароджувалася бібліотека дуже скромно. Фонд нараховував усього 10 тисяч екземплярів. На жаль, книжкові фонди тих років не збереглися. Розташовувалася вона в маленькому одноповерховому будинку на Олександрівській площі (нині Театральний сквер).

Після революції (приблизно в 30-і роки) бібліотека переїхала у двоповерховий будинок по вул. Першотравневій, 56 (нині Георгіївська). Книжковий фонд нараховував понад 100 тис. примірників.

В 1941 р., через раптове захоплення Маріуполя військами вермахту, не було можливості евакуювати фонд бібліотеки. Улітку 1942 року відсортована марксистська література й більша частина забороненої російської літератури була передана в бібліотеку музею.

Після звільнення міста від окупантів, приблизно в грудні 1943 року, почала функціонувати бібліотека ім. В. Г. Короленка в пристосованому приміщенні за адресою: вул. Грецька, 13. І хоча в приміщенні взимку від холоду замерзали чорнила, а вечорами «лампу-семилинейку» запалювали вже в густих сутінках (берегли гас), люди, «зголоднілі» за книгою, ішли в бібліотеку.

У перші післявоєнні роки невеликий колектив проводив кропітку й важку роботу з формування фонду. Фонд бібліотеки складався із книг, повернутих краєзнавчим музеєм і подарованих жителями міста. Після пожежі в 1959 році бібліотека ім. В. Г. Короленка переїжджає в нове приміщення по проспекту Республіки, нині пр. Леніна, 45. Незважаючи на важкий час складні завдання з освоєння нових площ, видачі літератури, обслуговування читачів були вирішені.

На початку 1960-х років впроваджується нова форма обслуговування читачів - відкритий доступ до фондів. У ці роки особлива увага приділяється соцзмаганню. В 1961 році в числі перших 6 бібліотек міста «короленківцям» за підсумками обласного змагання було присвоєно звання «Бібліотека відмінної роботи». Це звання бібліотека підтверджувала своєю роботою й у наступні роки. Ці роки відзначені бурхливим ростом фонду й кількості читачів бібліотеки, початком створення ДБА. Проводилася масова робота: читацькі конференції, огляди літератури, лекції, літературні вечори, про які дотепер згадують найстарші читачі.

Із зародження централізованого бібліотечного обслуговування (1976 р.) почався новий етап у розвитку бібліотеки ім. В. Г. Короленка. Були збільшені асигнування на придбання літератури й устаткування, збільшився штат співробітників до 9 чоловік. Створюються нові відділи: комплектування та обробки літератури, методико-бібліографічний, патентно-технічної літератури.

Тепер центральна бібліотека ім. В. Г. Короленка не тільки обслуговує читачів, але й надає методичну й практичну допомогу 12-ти бібліотекам-філіям, комплектує й обробляє книжковий фонд, забезпечує розвиток матеріально-технічної бази. Зростаючий книжковий фонд, приплив все більшої кількості читачів, розширення функцій ЦБ ім. В. Г. Короленка поставили в порядок денний питання про необхідність нового приміщення, і в травні 1979 року бібліотека розгорнула свої двері в новому будинку по пр. Леніна, 93-б, у якому бібліотека розміщається й зараз. З отриманням нового, просторого, добре обладнаного приміщення з'явилися умови для впровадження різноманітних форм бібліотечного обслуговування: організовані центральне книгосховище, відділи позастаціонарного обслуговування й музично-нотної літератури. Складається система організаційно-методичного керівництва в місті. Надається консультаційна й практична допомога сільським і профспілковим бібліотекам.

Тепер штат бібліотеки складався з 30 чоловік, це були в основному молоді, висококваліфіковані фахівці.

Кардинальні зміни в бібліотеці почалися з 1989 року. Різко знизилося державне фінансування бібліотек, зруйнована налагоджена протягом десятиліть система централізованого комплектування фондів. Бібліотеки були поставлені перед необхідністю шукати позабюджетні джерела фінансування. Тому проводиться робота із залучення благодійної допомоги на підтримку бібліотеки від населення, громадських організацій, представників місцевої влади й бізнесу. Подібна діяльність активізується в рамках міських акцій, передплатних кампаній, заходів загальноміського значення, таких як День міста, День Європи. Збільшенню фінансів сприяє впровадження додаткових платних послуг, участь у міжнародних програмах і професійних конкурсах.

Надана ЦБС самостійність дозволила вносити корективи в структуру бібліотеки: реорганізований музично-нотний відділ, патентно-технічний відділ об'єднаний із читальним залом, виділено зал періодичних видань, з'явилися відділи: інформаційно-бібліографічний, керування й організаційно-методичного керівництва. В 1996 році був відкритий міський літературний музей. Більшість експонатів музею - книги, подаровані авторами й читачами. У його стінах проводяться презентації нових книг, творчі вечори, дні краєзнавства, вечори пам'яті маріупольських літераторів, тематичні екскурсії. Якісному дозвіллю жінок сприяє відкритий при бібліотеці клуб «Посмішка» (1998 р.).


Одним з індикаторів змін стала маркетингова діяльність і, як частина її, PR, реклама бібліотечних послуг і можливостей. У бібліотеці з'явилася оригінальна рекламно-іміджева продукція: календарі, листівки, буклети, путівники та ін. Змінилося оформлення й традиційної видавничої продукції: рекомендаційних бібліографічних списків, покажчиків, методичних посібників.

Працівники бібліотеки ім. В. Г. Короленка активно розвивають зв'язки із засобами масової інформації, вищими навчальними закладами (МДУ, ПДТУ), школами та ліцеями, депутатським корпусом, товариствами національних меншостей та інших організацій. З метою зміцнення іміджу й просування читання проводять широкий спектр PR-заходів: прес-конференції, акції, зустрічі з журналістами, виступають по радіо, на телебаченні.

Зміцнюються міжнародні зв'язки, розширюється коло партнерів з книгообміну. Волонтери «Корпуса Миру», Українсько-американський благодійний фонд «Сейбр-Світло», «Фонд муніципальних реформ «Магдебурзьке право», Інститут Ґете безоплатно передали бібліотеці книги. За особистою участю канадського «Товариство приятелів України» в 2002 р. на абонементі відкритий Канадсько-Український бібліотечний центр. Доктор, професор-асистент факультету інформаційних студій університету Вісконсін-Мілуоки г. Марія Хейг взяла участь у заняттях обласної Школи маркетингу, що проходила на базі ЦБ ім. Короленка. Відвідав бібліотеку менеджер бібліотечних служб Батхарст-бібліотеки пан Джон Камберфорд (Австралія). Директор ЦБС Л. В. Гуркова побувала в Німеччині, Данії, взявши участь у науково-освітній професійній програмі «Європейські стратегії розвитку бібліотек». Співробітники беруть участь у роботі міжнародних конференцій, семінарах у містах Судак, Севастополь, Сімферополь, Москва, Донецьк. Такий напрямок у роботі бібліотеки дає можливість бібліотекарям отримувати нові знання й навички, ділитися досвідом роботи, розширювати професійні зв'язки, заявляти про себе в бібліотечному співтоваристві.

Як міський методичний центр бібліотека здійснює методичне забезпечення бібліотечної діяльності в місті - моніторинг і прогнозування роботи публічних бібліотек, надання практичної допомоги, підвищення професійного рівня бібліотекарів, видання методичних матеріалів.

Вступивши в еру інформаційного суспільства, бібліотека активно розвивається в цьому напрямку. З 1993 року почалася робота з рішення питань автоматизації бібліотечних процесів, впровадження сучасних інформаційних технологій. З 1996 року інформатизація йшла в рамках програми «Автоматизація й впровадження нових інформаційних технологій у ЦБС». В 1999 році зроблений перший крок до автоматизованого обслуговування: розроблена й впроваджена програма «Читач» (реєстрація користувачів, облік відвідувань, книговидач) з уведенням ламінованого читацького квитка; одночасно приступили до створення електронного каталогу.

Реальні кроки з інформатизації бібліотеки почалися з 2000 року й пов'язані зі створенням відділу електронної інформації та автоматизації бібліотечних процесів і відкриттям Інтернет-Центра (2001 р.). Освоєння нових інформаційних технологій, Інтернет, створення власного сайту, локальної мережі дали можливість бібліотеці не тільки автоматизувати багато бібліотечних процесів, але й розширити спектр інформаційних послуг, наблизити користувача до фондів, створити власні електронні документи.

 

 

Одним із пріоритетних напрямків сучасної бібліотеки є просування краєзнавчих знань. Проводяться: огляди, вечори пам'яті, презентації, виставки, присвячені відомим землякам - краєзнавцям, письменникам, журналістам, художникам. Помітним явищем у культурному житті міста, регіону став щорічний фестиваль «Книга і преса Маріуполя», організатором якого є ЦБ ім. В.Г.Короленка. Той, хто хоч один раз побував на церемонії, знає, що це дійсно свято для всіх, працюючих над створенням книги, у першу чергу, для авторів.

Із впровадженням інформаційних технологій, даний напрямок роботи бібліотеки вийшов на якісно новий рівень. З метою найбільш повного задоволення запитів користувачів створюються електронні краєзнавчі ресурси: бази даних, CD-Диск «Краєзнавчі простори Маріуполя», на сайті бібліотеки виділені розділи «Літературне краєзнавство» і Віртуальний літературний музей.

В 2011 році проект ЦБ ім. В. Г. Короленка «Краєзнавство в епоху інформаційних технологій» посів перше місце в конкурсі проектів у номінації «Інноваційні проекти бібліотек в області культурного розвитку регіону» і був представлений на міжнародному Ярмарку інноваційних бібліотечних послуг і електронного керування (м. Київ).

Сьогодні фонд бібліотеки нараховує більше 160 тис. примірників. Щорічно приймає близько 14 тисяч читачів, яким видається більше 270 тис. документів.

Але не тільки багаті фонди, електронний каталог і можливість виходу в Інтернет залучають читачів у нашу бібліотеку. Затишні, комфортні, чисті, прекрасно мебльовані, потопаючі у квітах, що мають не тільки робочі зони, але й куточки для відпочинку, - такими зустрічають відвідувача читальні зали й абонемент нашої бібліотеки сьогодні.

У бібліотеці плідно трудиться колектив висококваліфікованих фахівців, компетентних, авторитетних практиків, ентузіастів бібліотечної справи. З 2017 року Централізовану бібліотечну систему для дорослих і бібліотеку ім. В.Г.Короленка очолює молодий, креативний директор Лісогор Вікторія Олександрівна.

Своє майбутнє бібліотека бачить у розвитку інноваційних методів роботи, створенні нової інфраструктури інформаційного, довідкового обслуговування, максимально комфортного бібліотечного середовища для всіх категорій користувачів.

З 2019 року Центральна міська публічна бібліотека ім. В.Г. Короленка - сучасна багатофункціональна бібліотека з організації дозвілля громади міста. Функціонує на 2 корпуси: IT-бібліотека та класична (інтеллектуально-освітня). 1 корпус (пр. Миру, 93-б) - розташована електронна бібліотека, оснащену новими меблями і відповідним обладнанням – мультимедіа, сенсорним інформаційним кіоском, планшетами, електронними книжками, ноутбуками.

13

14

Це приклад, як може змінюватися традиційна книгозбірня, перетворюючись на смарт-бібліотеку: користувачі замовляють документи через QR-коди, мають нагоду ознайомитися з популярними електронними періодичними виданнями Європи. Тут надаються інформаційні послуги, це місце для креативу і творчості. До речі, за необхідності маріупольці також зможуть замовити необхідні традиційні, паперові книги з фонду бібліотеки.

2 корпус (вул. Грецька,43) - це сучасний коворкінг, де проводяться зустрічі користувачів з цікавими людьми, діячами культури та мистецтв, презентації нових книг, заходи з виховання інформаційної культури, вернісажі місцевих майстрів в Мобільній галереї «Світ захоплень» тощо.

15

Бібліотека це територія творчості та дозвілля, де для різних верств населення працюють клуби за інтересами, в т.ч. клуб любителів декоративно-прикладного мистецтва «Hand made», розмовний клуб англійської мови «Friday evening», дискусійний клуб документального кіно Docudays UA. На часі активно працює Центр навчання. У бібліотеці проходять курси комп'ютерної грамотності для людей похилого віку, тренінги з електронного урядування. Одним з головних напрямів бібліотеки є вектор на розвиваюче середовище нового покоління, саме тому приділяється багато уваги навчанню IT-технологіям, проведенню інтелектуальних ігор, квестів, героїко-історичних бібліокросів, інтернет-турнірів та ін.

З вересня 2020 р. бібліотека з філіями перейшла на новий рівень обслуговування користувачів через впровадження нової системи управляння бібліотечним фондом «Е-книга». Фонди всіх бібліотек Маріуполя віжлбражені в єдиному едектронному каталозі. З лютого 2021 року ведеться повністю автоматизоване обслуговування користувачів.

Отже, кожен користувач тут знайде заняття до душі.