Головна сторінка » Символіка міста Маріуполя

ГЕРБИ МІСТА МАРІУПОЛЯ

Іде час, стираються в пам'яті народу перекази старовини глибокої, джерела минулого. Забувається багато чого, у тому числі й історія виникнення геральдики нашого міста. Так, є й така сторінка в літописі Маріуполя, і про неї просять розповісти читачі.

Один з перших геральдичних знаків, що мають безпосереднє відношення до історії міста, був знайдений у відбитку печатки Кальміуської паланки 1760 р. В 1778 році на місці паланки було засноване місто Павловськ, що через рік отримав сучасну назву. І звичайно, за «традицією», що склалася в Росії на той час, виникло запитання про герб, у якому б символічно відбивалися життя міста, його особливості, характерні заняття жителів.

21 квітня 1785 року була видана загальна "Грамота на права й вигоди міст Російської імперії". Кожне місто одержало свій герб. Маріуполь тільки-тільки відбудовувався й був зовсім маленьким містечком з населенням близько 16000 чоловік. Малювання й затвердження гербів було взагалі трудомісткою справою.

Герольдмейстерська контора, створена в 1722 році, не справлялася із численними замовленнями, що також з'явилося однією із причин пізнього затвердження герба Маріуполя. Щоб хоч приблизно скласти собі уявлення про процес створення гербів, додамо, що тільки за сім років XVIII століття було виготовлено близько 200 гербових дипломів, які жалувались імператорськими особами сотнями.

Дуже важко судити про минуле. Окремі епізоди XVIII століття сховані під мороком часу, тому нам, що живемо на початку XXI сторіччя, іноді складно відшукати відповіді на багато подій тієї пори. Але як би там не було, ми довідаємося, що колись деякі дослідники вважали за герб Маріуполя наступний знак: "На традиційному щиті - зображення двоглавого орла, під розпростертими крильми якого сховалися пташенята. Орел (або пелікан) відриває шматки м'яса від своїх грудей і годує ними своїх пташенят" - це повинне було символізувати той час, коли Катерина й взяла під своє заступництво греків - християн із Криму. Де відкопали дослідники цей "герб" - невідомо. А от малюнок з таким зображенням дійсно існував - це печатка Маріупольської міської управи, тільки вгорі ще перебували шестикінечний хрест над поваленим півмісяцем. Печатка міської управи з'являється в місті після 1872 року, що пов'язане із введенням нового городового положення, і тому це зображення ніяк не могло бути гербом міста (який був затверджений набагато раніше).

Так яким же був герб міста, і як він з'явився на світло? 2 серпня 1811 року "Указом Найвищої влади" був затверджений перший офіційний герб Маріуполя. Він був простий і складений по всіх канонах геральдичної науки: "Над срібним півмісяцем (символ мусульманської віри)", що стоїть в чорному полі (вираження релігійного гноблення християн у Криму), вознесенський золотий шестикінечний хрест (символ християнської релігії) на блакитному тлі ("у знак «всемилостейшегося» Імператорської Величності прийняття з-під ярма магометанського під сильний захист Російської держави християнство, що вийшло з Тавриди).

Можна бачити, що головним символом нового герба стало торжество християнської релігії над мусульманською вірою.

Хотілося б підкреслити, що такі символи, як шестикінечний хрест і півмісяць, були зображені не тільки на гербі, але й на печатках Маріупольської міської управи. Варіювався тільки півмісяць - у поваленому стані або вістрям нагору.

Джерел з геральдики вкрай мало. Ще рідше в них можна зустріти герб нашого міста. Але все-таки його можна знайти в такому рідкому виданні, як "Загальний гербовник Всеросійської імперії" (видавався вроздріб з 1798 р.). Є малюнок герба й у книзі В. С. Драчука "Розповідає геральдика" (М., 1977 р.). У виданій в 1892 році "Маріуполь і його околиці" зустрічається ідентичне зображення герба Маріупольського повіту (був знову утворений в 1873 році). Так що герб міста якийсь час був і гербом усього повіту.

У перші роки радянської влади про існування герба Маріуполя, було, забули. Так не годився вже старий герб для великого соціалістичного індустріального міста. Тільки в 1970 році рішенням виконкому міськради від 2 вересня 1970 року за N 390 був затверджений інший герб нашого міста (художник Є. Є. Іванов). От його короткий опис: "Традиційний слов'янський щит, розділений на два поля: верхнє - червоне, нижнє - блакитне.

Червоно-блакитне тло символізує Державний прапор Української РСР. Поля розділені хвилястою лінією, що символізує приналежність Маріуполя до приморських міст. На червоному полі, у самому верху, зображується ківш як символ провідної в місті галузі промисловості - металургії. У центрі герба – напівшестірня, що символізує машинобудування, вона опирається зрізами у хвилясту лінію моря. Щит унизу по скошеним до центра граням закінчується зображенням якоря - символу міста як великого морського порту країни, морські ворота Донбасу. Але цей герб не став справжнім гербом Маріуполя. Чи то він застарів, чи то з якихось інших причин, але в 1989 році Маріупольська міськрада прийняла рішення № 158 " Про визнання таким, що втратив силу рішення міськвиконкому від 02.09.70 р. 1 390 і затвердженні герба міста". Була відзначено "невідповідність сучасним вимогам образотворчого рішення герба міста". Таким чином, місто Маріуполь одержало вже третій герб у своїй історії (автор проекту Є. В. Харабет, член Союзу художників СРСР). Чи став він краще - судити маріупольцям. От він: "Герб міста являє собою історично традиційний щит... Щит розділений на дві рівні частини по горизонталі хвилястою лінією - графічним зображенням моря. Верхнє поле - срібного (сірого) кольору, що символізує сталь (основну продукцію промислового міста). Нижнє поле - синього кольору, що символізує море. Центральний образотворчий символ герба - "якір" - символ приморського портового міста, міжнародної торгівлі, а також як виріб машинобудування... Цифровий символ "1778" позначає рік заснування міста.

Основний зміст образотворчих і колірних рішень герба міста Маріуполя - південне місто біля моря, місто металургів, моряків, машинобудівників, місто міжнародної торгівлі (морські ворота Донбасу), місто - трудівник. Композиційне, образотворче й колірне рішення герба міста побудовано за законами науки про геральдику з урахуванням наступності композиційних принципів першого (1811 р.) герба Маріуполя. Таким чином, дотримані канони видозміни гербів із часом, відбита історична наступність основного символу міського суверенітету".

Такі основні віхи становлення геральдики приазовського міста Маріуполя. Не варто забувати добрі традиції й частіше звертатися до герба міста, пропагувати його, пишатися ним, поважати його.

Дмитро Ян

//Вечірній Маріуполь.-2004.-№15.-с.5.


ПРАПОР МІСТА МАРІУПОЛЯ

Прапор розміром 120x150 (див. ) виконано із синього оксамиту способом машинної вишивки. У центрі Прапора - кольорове зображення герба міста, обрамленого золотим декором з переплетеними стрічками, на яких виткані на українській, російській і грецькій мовах ім'я міста. У нижній частині вінка зображений стародавній герб Маріуполя. Прапор навколо окантовано бахромою золотавого кольору. Кріпиться прапор до ратища, що вінчає бронзовий наконечник, до нього прикріплені спадаючі стрічки державного прапора України, що завершуються золотими кистями.

Інформація із сайту Маріупольської міської Ради